KOI DOLEŽAL

Novinky

  • Pár nových rad  v sekci "radíme zákazníkům". 23.3.2019
     
  • Můžete využít 50% slevu   na novější verzi příruček, pokud jste si v minulosti od nás zakoupili nějakou příručku. 20.1.2016
     
  • Výprodej  generačních koi, cena dohodou
     
  • Ztrácí se vám voda v jezírku?  Odpověď nově hledejte v naší příručce "Jak na to" 21.3.2015
     

  • Letošní plůdek koi po japonských rodičích. Příjem objednávek nejpozději v květnu
     
  • Rozšířená nabídka  leknínů, sortiment více než 15ti druhů za bezkonkureční ceny. 20.4.2009

     

Radíme našim zákazníkům

Z DOTAZŮ NAŠICH ZÁKAZNÍKŮ:

Dotaz:
Pane Doležale,
obracím se na Vás s prosbou o radu nebo spíše názor ohledně zimování ryb v zakrytém jezírku. Ryby budu zimovat takto prvně a tak nemám s tímto způsobem zimování vlastně žádné praktické zkušenosti a zajímaly by mě, na co si dát v zimě při takovém zimování pozor?

Odpověď:
Pane Volfe,
nenapsal jste mi, jak máte hluboké jezírko, předpokládám, že je to aspoň 1,5m. Popíšu Vám, jak zimuji ryby téměř 20 let. Snad si z toho vyberete to podstatné. Jak se blíží konec krmné sezony, je potřeba rybám upravit jídelníček i dávky krmiva. Tj. omezovat bílkoviny a tuky. Podávat koi lehce stravitelné krmivo. Dobře přijímají vařenou rýži i brambory. Malé nádrže asi do 5m3 vypouštím, vystříkám wapkou a nechám pár dní vyschnout. Napouštím čistou vodu ze studny. Ryby nasazuji asi 14 dní po ukončení krmení. Krmit přestávám když teplota vody klesne na 8° C. V té době omezuji i průtok vody filtrací asi na 10%. Je to z důvodu, že už téměř nefunguje biologická filtrace, a nemá smysl intenzívně promíchávat celý objem vody. Ryby to nepotřebují a způsobuje to zbytečně tepelné ztráty, ani to není ekonomické. Po měsíci vypínám i toto malé čerpadlo. Voda se potřebuje rozvrstvit tak jako v přírodních nádržích. To znamená, že i vzduchování umístím asi 20 cm pod hladinu, nejlépe nad mělčinou. Pokud je v celém jezírku stejná hloubka, tak přesouvám vzduchovací kamínek do blízkosti břehu. Co se týká zakrytí jezírka, tak moc neotálejte. Voda v něm chladne a zakrytí hladiny tento proces významně zpomalí. K zakrytí menších nádrží používám komůrkový polykarbonát. Větší jezírko zakrývám trojvrstvou: průhledná folie, geotextilie, krycí plachta se všitým průhledným okénkem. Ryby nemají velké nároky na světlo. Pokud napadá sníh na zakryté jezírko, tak ho tam nechám ležet a jen ho odmetu z okénka. Příliš mnoho světla podpoří růst řas a voda bude zelená. Jezírko odkrývám podle počasí v Polabí, většinou v 1. polovině března. Hladina většinou ani nezamrzne, nebo jen v tenké vrstvě ledu. Celoročně provádím 1x za týden 5% odkalování jezírka (ode dna) + doplnění čisté vody. Bohužel loni v zimě už jsem polevil a odkaloval jsem jen 1x za 2 týdny. Doplňková voda je ze studny a má teplotu 12-8°C. Tím se významně kompenzují tepelné ztráty. Gravitační filtr mám v šachtě pod zemí. Vodu z něho nevypouštím. Zateplím strop deskami z polystyrénu a překryji folii. Vodu ve filtru nechám mírně vzduchovat. Brzy z jara ho najíždím opět s malým čerpadlem. Měření teploty, kyslíku dusitanů i čpavku jsem pilně prováděl jen z počátku. Nyní již tyto hodnoty nesleduji. Více o této problematice najdete v mé příručce Chemie v jezírku. Důležité upozornění: za teplého počasí nezapomínejte větrat vzduchovou vrstvu nad hladinou (nežádoucí plyny).

ODSTRANĚNÍ PĚNY

Tvoří se vám pěna na přítoku? Nemusíte si hned pořizovat proteinový skimr. Pěnu lehce seberete síťkou ze záclony, nejlépe hned po ránu.

vrtani ledu

PÁR SLOV K ZAMYŠLENÍ

Své rybí miláčky krmíme sofistikovanými krmivy od renomovaných firem. Téměř výhradně se jedná o koncentráty živin spolu s přísadou nejrůznějších E-ček, konzervantů, anabolik, barviv a bůhví čeho ještě. Vlastně je to obdoba krmných směsí pro výkrm kuřecích brojlerů v rekordním čase, nebo něco jako strava pro kosmonauty. Snahou je co nejméně exkrementů, tím čistší voda a co nejméně práce s údržbou jezírka, tedy spokojenost chovatelů. Brojlerům, jak je požadováno naroste obrovská svalová hmota, ale vnitřnosti zakrní. Kapr v přirozeném prostředí konzumuje spolu s potravou spoustu balastních látek. Asi tak jako my se snažíme vylepšit si stravu vlákninou.
Koi necháváme se slunit v křišťálově průhledné vodě pod nemilosrdně pálícími paprsky UV záření bez ohledu na oslabenou ozonovou vrstvu. Následky bývají fatální. Od lehkého popálení pokožky ve hřbetních partiích až po nádorové útvary vedoucí k úhynu ryby. Lidé používají opalovací přípravky s vysokým UV faktorem, případně se uloží do stínu. Co vaše ryby mají nějaké zastínění?
Ještě se domníváte, že tímto způsobem se staráte o své ryby jak nejlépe umíte?

MALÁ UKÁZKA KOI MENU:

 

 
 

FOLIOVÁ LOVÍTKA

Doporučujeme používat foliová lovítka místo sítěk. Jsou šetrnější pro ryby.

UNIGULA

Toužíte po gravitační filtraci a nechcete dělat díru do folie ve dně? Dá se to vyřešit např. UNI GULOU, kterou položíte na dno a propojíte potrubím dle nákresu. UNI GULA umožňuje plynulé nastavení šíře vtokové mezery podle velikosti ryb.

KRMENÍ

Jednoduchý způsob jak zajistit ve vaší nepřítomnosti pravidelné krmení ryb zejména u víkendových chovů. Zhotovení automatického krmítka zvládne průměrný kutil podle těchto fotografií

KRMÍTKO 2

Nevíte jak se postarat o víkendové chovy? Naši zákazníci už to znají: samoobslužné krmítko.
Návody na chovatelské pomůcky naleznete v našem manuálu " Jak na to".

krmitko domeček

 

 

 

 

 

 

 

VÝTĚR

Výtěr koi lze uskutečnit v provizorních podmínkách

provizorní výtěr

 

 

 

 

 

 


VRTÁNÍ LEDU

Otvory v ledu provádějte šetrným způsobem.

vrtani ledu


ODVĚTRÁVEJTE JEZÍRKA V ZIMĚ

V zimě při plusových teplotách nezapomínejte občas větrat zakrytá jezírka a kontrolovat teplotu vody u dna i chemizmus vody.

FILTRACE

"I stávající filtrace se dá ještě vylepšit.."

TRÁPÍ VÁS ŘASY V JEZÍRKU

Částečně pomůže zakrytí zasťiňovací sítí.

Pokud nemáte v jezírku rostliny, můžete zkusit nasadit okřehek na hladinu. Získáte tak levné zastínění.


Zájemci si mohou objednat konzultace přímo na koi farmě. Cena je 500kč/h.

Důležité upozornění: kvůli neplatičům jsme byli donuceni ukončit konzultace i exkurze na naší koi farmě.

"A KDO JIŽ NEPOTŘEBUJE ŽÁDNÉ RADY MŮŽE SE PUSTIT DO ZKOUŽKY DOVEDNOSTI..."

Maturita pro chovatele koi kaprů.

  1. Vybudovat jezírko a vše zdokumentovat.
  2. Vybavit ho funkční filtrací vody.
  3. Umět pojmenovat aspoň 20 variant koi.
  4. Správně vysadit koi kapry do jezírka.
  5. Vytvořit jim příznivé podmínky pro růst.
  6. Naučit je přijímat potravu z ruky.
  7. Umožnit generačním rybám výtěr.
  8. Odchovat plůdek od svých ryb.
  9. Zvládnout přezimování plůdku pod ledem.
  10. Odchovat koi do stáří 10 let a vše doložit.