KOI DOLEŽAL

Novinky

  • Pár nových rad  v sekci "radíme zákazníkům".
    23.3.2019
     
  • Můžete využít 50% slevu   na novější verzi příruček, pokud jste si v minulosti od nás zakoupili nějakou příručku. 20.1.2016
     
  • Výprodej  generačních koi, cena dohodou
     
  • Ztrácí se vám voda v jezírku?  Odpověď nově hledejte v naší příručce "Jak na to" 21.3.2015
     

  • Letošní plůdek koi po japonských rodičích. Příjem objednávek nejpozději v květnu
     
  • Rozšířená nabídka  leknínů, sortiment více než 15ti druhů za bezkonkureční ceny. 20.04.2009

     

Jak chovat koi

Stručně z praxe pro každého

Jezírko pro chov koi by mělo obsahovat minimálně 5000 l vody, při hloubce aspoň 150 cm, nejlépe 200- 250 cm. V malém jezírku se rychle kazí voda a vyžaduje to neustálou péči. Mělké jezírko v zimě promrzne do 30 cm a více, teplota slabé vrstvy vody poklesne na 1 °C i méně. To už je pro ryby tragické. Pokud to náhodou přežijí odnesou to většinou zánětem plovacího měchýře. Projeví s to poruchou plavání a vyžaduje to léčbu. Musíme počítat i se stagnací růstu. Při navrhování jezírka vycházejte z technického řešení jezírko- filtrace-kalové hospodářství-energie- kanalizace. Tvarové a estetické řešení to završí. Vlastní stavba je poměrně náročná a nákladná záležitost a opravy či úpravy nejsou jednoduché. Pozor na ostré výčnělky, jsou zdrojem poranění ryb a následně ohniskem infekcí.

Voda pro jezírka musí odpovídat potřebám ryb. Důležitá je i teplota, zde mám na mysli teplotní šok. Rozdíl teplot by neměl být větší než 3 °C. Maximální teplota nesmí překročit 27°C. Můžete použít vodu z potoku nebo řeky, ve které žijí ryby. Voda z rybníků a nádrží je méně vhodná (nemoci, parazité). Pitná voda ze studny potřebuje provzdušnit a vyrovnat teplotu s povrchovou vodou. Máte-li k dispozici jen pitnou vodu z vodárenských rozvodů musíte počítat s tím, že je ošetřena, nejčastěji chlórem. I tato voda se dá použít, ale až po několikadenním odstátí. To můžete pominout při doplňování menšího množství vody (10- 20 %). Kvalita vody se v jezírku postupně zhoršuje a je nutné ji mít pod kontrolou. Doporučuji kontrolu chemizmu vody (amoniak, dusitany, pH, dusičnany) nejlépe v týdenních intervalech. Testy jsou běžně k dostání v obchodní síti. Doporučené hodnoty u amoniaku a dusitanů jsou 0 (tedy co nejnižší), pH 7-8. Vodu, která byla v kontaktu s rybami či jinými vodními živočichy je lepší doplňovat přes filtr. Velice důležitý je dostatečný obsah rozpuštěného kyslíku ve vodě. Pokud je malá plocha hladiny a větší množství ryb je potřeba instalovat vzduchování. Správně seřízený vzduchovací motorek jaký běžně používají akvaristé se dvěma kamínky stačí okysličovat až 5 m3 vody. 

Filtrace vody je pro zdárný chov nutná. Tvrdí se, že velká jezírka s malou obsádkou ryb a vysokým stupněm samočištění se obejdou bez filtrace. Mám zkušenost, že i v takovémto jezírku nakonec převládnou řasy. Tím nechci nahrávat výrobcům filtrů Koi chovám od roku 1986 a současně od té doby se zabývám optimalizací filtrace. Každému doporučuji se s touto problematikou důkladně seznámit dřív než začnete kopat jezírko. Je to lepší investice než do nevhodné filtrace, nebo řešení až po stavbě jezírka. I sebelepší filtrace vám nevyčistí vodu pokud nezvládnete správné krmení, hydraulické poměry a dostatečnou údržbu dna jezírka spolu s vyváženým chemizmem vody. Účelem filtrace je zajištění kvalitní vody pro zdárný růst ryb, úspora vody a v neposlední řadě i estetická záležitost tj. dobrá viditelnost ryb. Zde je nutno podotknout, že naprosto čirá voda není ideální prostředí pro ryby. V takové vodě se ryby nemají pocit bezpečí, jsou plaché, snadno se lekají a vyhledávají úkryty. Jak vybírat filtr. Mnohé napoví velikost filtru. Objem filtru by neměl být menší než 5 % objemu filtrovaného jezírka. Dobrý filtr se zpravidla skládá nejméně ze tří stupňů: hrubého mechanického, jemného mechanického filtru a biologického filtru. V některých případech je kladen důraz na více stupňů biologické filtrace a nebývá to ku prospěchu věci. Mnohastupňový filtr nemusí ještě podávat maximální výkon ve všech stupních. O kvalitě filtru se přesvědčíte nejlépe až po jedné sezóně používání, zda budete spokojeni s jeho výkonem, elektrickým příkonem a nárokem na údržbu.

Jak kupovat ryby. I v literatuře se doporučuje kupovat ryby přímo od chovatele. Je to adresné, zavedený chovatel si nebude kazit firmu prodejem nemocných ryb. Může vám nabídnout širší výběr a za nižší cenu než u překupníka. Navíc vám zdarma přidá několik užitečných, chovatelských rad, ukáže rodiče ryb a poradí jaký vývoj se nechá u malých ryb očekávat. Měl by vám dát návod k chovu a jak se o ryby postarat v prvních dnech. Nevýhodou je cesta na farmu. U překupníka můžete očekávat, že se před několika dny či týdny setkaly ryby z několika chovů, o rodičích se nic nedozvíte a o radu se budete obracet na náhodného chovatele, který se nemůže dočkat jak vyřešit problémy u vašich ryb, o kterých vůbec nic neví. Jediným cílem překupníka (= každý kdo nemá vlastní odchov ryb) je nakoupené ryby přechovat na živu po krátkou dobu v aseptických podmínkách za cenu antibiotik, soli apod. Výhodou ovšem je že nemusíte nikam jezdit a ryby najdete třeba i v supermarketu. Vybírejte si zdravé a nedefektní ryby s kompletními ploutvemi a zdravou pokožkou bez známek poranění. Ryba, která stojí mimo hejno je podezřelá. Příliš štíhlé tělo svědčí o tom, že ryba dlouhodobě hladoví a má nějaký zdravotní problém. Japonci si vybírají ryby méně vybarvené, protože u nich během růstu zpravidla zesílí barevný potenciál. Kdežto u mladých vybarvených koi se dá spíše očekávat blednutí či ztráta barev. Kdo chce nakupovat originál japonské koi z dovozu, tomu doporučuji obezřetnost a obrátit se jen na renomované dovozce koi. Nové ryby umísťujeme do menších karanténních nádrží minimálně na 3 týdny, když nejsou příznaky nemocí, jinak na 2 měsíce i déle. K tomuto účelu dobře poslouží i koupelnová vana. Pro vypuštění menších ryb postačí již 5 cm vodního sloupce a voda se může postupně doplňovat. Nádrž nestavte na plné slunce, raději do polostínu. Opatrně krmit začněte po 2-3 dnech a odstraňujte zbytky nespotřebované potravy. Nádrž nezapomeňte zakrýt sítí proti kočkám. Ve vodě by neměla chybět nějaká vodní rostlina (úkryt, kyslík). Ryby v bílé vaně s vodou většinou vyblednou. Je to tím, že se barvou těla přizpůsobují světlému okolí. V jezírku se jim barva vrátí.japonský barevný kapr koi je vyšlechtěný potomek divokého říčního kapra. Má tedy stejné nároky na životní prostředí a potravu jako obyčejný kapr. Koi je považován za nejkrásnější rybu pro okrasné bazény a zahradní jezírka. Rád se zdržuje u hladiny, kde upoutá pozornost svojí barvou a ladným plaváním.

V zimě vzduchujeme na jednom místě asi 15 cm pod hladinou a po zbytek roku u dna. Nejmenší bezpečná hloubka pro přezimování je 1,5 m (stačí část dna). Zamrzne-li v zimě celá hladina je potřeba aspoň 1x za týden uvolnit díru do ledu (el.topení). Sekání ledu se nedoporučuje, protože prudce vyrušené ryby vyplavou pod led a tam přimrznou a uhynou. K celkovému vyčistění je nutno přistoupit, když ryby po několik dnů přestanou přijímat potravu. Na vyčištění byste neměli zapomenout asi 14 dní po skončení příjmu potravy na podzim (říjen-listopad) a po zimě (v březnu).

S krmením začínáme, když teplota vody stoupne k 8°C. Krmivo nesmí být plesnivé, vlhké nebo jinak závadné. Trh dnes nabízí široký výběr krmiva pro jezírkové ryby. Jedná se o speciální krmiva pro bazénové ryby mnoha renomovaných firem, s různými přísadami, plovoucí, vznášející se i klesající ke dnu a v různých velikostech pelet. Z levnějších granulí lze použít granule pro kapra KP-1, ale dají se použít i granule pro kuřata, slepice a prasata, ale raději se o tom poraďte s prodejcem. Nevhodné jsou granule pro přežvýkavce a psy. Výběr ponechám vašemu vkusu a možnostem. Z jara je velmi dobré krmit vařenou rýží a správně naklíčenou pšenicí. Ryby rády přijímají chléb, bílé i sladké pečivo (dáváme na hladinu i sušené), vařené brambory, rýži či kroupy. Krmivo, které klesá ke dnu, obilí, rýži či brambory neházejte volně do vody, ale do děrované plastikové či keramické misky a ty se spustí na dno. Neplovoucí granule je nejlepší dávat do plastikových lahví s dětským dudlíkem a zavěsit je pod hladinu. Dudlík směřuje ke dnu. Nezapomeňte, že ve dně lahve i dudlíku musí být dírka. Nespotřebované krmivo po dvou dnech začíná kysnout a tímto způsobem se dá snadno odstranit. Pokud chcete, aby ryby rychle rostly a množily se, potřebují občas dostat živou potravu. Doporučuje se plankton, z nádrží kde nejsou ryby, a žížaly, obojí v rozumném množství. Pozor na překrmování, to zabilo více ryb než jiné faktory. Mlíčák kapra pohlavně dospívá 3. rokem a jikrnačka 4-5. rokem života. V omezeném prostředí bazénu to může být o rok později. Ryby nechávám přirozeně vytírat, to znamená, že jejich potomstvo má stejné předpoklady. Koi se tře v 1. pol. května. Teplota vody během noci nemá klesat pod 18°C. Ryby musí být v dobré tělesné kondici, v kvalitní vodě s dostatkem kyslíku, planktonu a měkkých vodních porostů. Výtěr začíná večer a končí v ranních hodinách. Po té je vhodné matečné ryby odlovit.

Nemocem ryb je lépe přecházet, než je léčit. Když musíte dát pohromadě ryby z různých zdrojů, vždy se vám vyplatí je nejdřív umístit odděleně do karantény. Na ryby nikdy nesahejte suchou rukou a když už musíte rukou, tak namočenou ve vodě. K odlovování ryb se mi osvědčil dostatečně velký plastový sáček s vysekanými otvory ve spodní části. Dodržujte kvalitu vody a krmení. Nekupujte ryby z nemocných či pochybných chovů. Dopřejte rybám dostatek slunečního světla a proto nedovolte rostlinám zakrýt více jak polovinu hladiny. Mladé rybky musí prodělat „dětské nemoci“. Jen tak získají potřebnou imunitu. Bohužel všem se to nepodaří.

 

Věřím, že koiáci od nás se budou mít u vás dobře. Až si získají vaši důvěru a budou si brát potravu přímo z vaší ruky, tak to bude tou nejlepší vizitkou pro vás. Téměř vše co bylo uvedeno o koi kaprech se vztahuje i na barevné varianty karase. Snad jen s výjimkou doby pohlavní dospělosti, ta je u karase kratší.
U závojnatek a následně vyšlechtěných typů počítejte s menší odolností ryb. Podobně je tomu i u nejnovějších variant koi.
 

Krmení z rukyKrmení z ruky